img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu
08Haz

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu Sonrası Kemik Mineral Yoğunluğunun Değerlendirilmesi


Amaç: 

Bu çalışmada, üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi sonrası elde kemik mineral yoğunluğunu (KMY) değerlendirmek ve KMY ile kas gücü, eklem hareket açıklığı ve motor aktivite arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlandı.

 

Gereç ve Yöntem: 

Çalışmaya üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi geçiren 14 hasta alındı. Total aktif hareket(TAH), el kavrama ve lateral kavrama güçleri değerlendirildi. Motor aktivite Purdue Pegboard Test (PPT) ile, KMY radyografik absorbsiyometri (ALARA) kullanılarak değerlendirildi. Etkilenen ve etkilenmeyen tarafın sonuçları karşılaştırıldı.

 

Bulgular

Cerrahi sonrası ortalama geçen süre 5,36±3,08 yıldı. El kavrama ve lateral kavrama güçleri, başparmak ve diğer parmakların TAH’ları ve PPT skoru replante edilmiş ekstremitede anlamlı olarak daha az bulundu(p<0,05). Etkilenen ve etkilenmeyen el arasında KMY açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Lateral kavrama gücü ile KMY arasında pozitif korelasyon, yaş ile KMY arasında negative korelasyon saptandı (p<0,05).

 

Sonuç: 

Replantasyon kas gücü, fonksiyonel düzey ve TAH’i etkilemesine rağmen opere edilen ve opere edilmeyen eller arasında KMY açısından fark bulunmadı. Motor aktivite ve lateral kavrama gücü KMY ile ilişkili bulunmuştur.

 

Keywords : Kemik mineral yoğunluğu, replantasyon, üst ekstremite


Tags
Genel Vücut Ağrısı Kuru Baklagiller Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Elektromiyografi (EMG) Medial Epikondil Değişken Ruh Hali Yaralanma Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları Tenis,golf,yüzme Revaskülarizasyon Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Subskapularis Kası Tendon Uçları Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Uykusuzluk Toksinler Akinezi Yoga ve Stres Çiçek Sorunlu Bir Omuz Coronavirus Outbreak Ateroskleroz Çay Kahve Tüketimi Skalen Blok Toplu Beslenme Sistemleri Afferent Spor Yaralanmaları Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Ayak Bileği Eklemi Artrit Skafoid Kırıkları SLAP Onarımı Fizik Muayene Kardiyovasküler Minival İnvaziv Girişim Anterior Interossöz Sendrom Metobolize Sekonder Enfeksiyonu Labrum Karmayoga Plak Antioksidan Yiyecekler SARS Boyun Fıtığı Siddhasana Influenza A H1N5 Eklem Kıkırdaği Koordinasyon Zorluğu Omuz Sıkışması Sendromu Enfeksiyon Parmak Uyuşması El Kırıkları Nasıl oluşur? Neden bisiklet? Uzaktan Destek Flora 2019-nCoV Epidemic Eklem Cerrahisi Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Klinik Beslenme Tedavi Mikroekolojiler Şiddetli Omuz Ağrısı Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Ortopedi Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Nairovirüs Grubu Eklemlerde Kireçlenme Online Muayene Skafoid Kemik Bhadrasana Eklemlerde Aşınma Subacromial Impingement Syndrome Önlemler Pranayama Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Uzuv Ovo vejeteryanlar Trapezius Kası Magnetic Resonance Imaging (MRI) Methods İdeopatik Debridman Fonksiyonel Motor Aktivite Hemarojik Şok EuroVelo Sert Dirsek El Bileği Artroskopi Rotator Manşet Patolojisi Abduksiyon Baseline Omzunuz Nasıl Çalışır? Asemptomatik El ve Mikrocerrahi Absorbsiyon Kapsül Humeral Başı Rotator Manşet Yırtığı Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) İzmir Alsancak Sağlıklı Bir Omuz Adolesan