img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu
08Haz

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu Sonrası Kemik Mineral Yoğunluğunun Değerlendirilmesi


Amaç: 

Bu çalışmada, üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi sonrası elde kemik mineral yoğunluğunu (KMY) değerlendirmek ve KMY ile kas gücü, eklem hareket açıklığı ve motor aktivite arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlandı.

 

Gereç ve Yöntem: 

Çalışmaya üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi geçiren 14 hasta alındı. Total aktif hareket(TAH), el kavrama ve lateral kavrama güçleri değerlendirildi. Motor aktivite Purdue Pegboard Test (PPT) ile, KMY radyografik absorbsiyometri (ALARA) kullanılarak değerlendirildi. Etkilenen ve etkilenmeyen tarafın sonuçları karşılaştırıldı.

 

Bulgular

Cerrahi sonrası ortalama geçen süre 5,36±3,08 yıldı. El kavrama ve lateral kavrama güçleri, başparmak ve diğer parmakların TAH’ları ve PPT skoru replante edilmiş ekstremitede anlamlı olarak daha az bulundu(p<0,05). Etkilenen ve etkilenmeyen el arasında KMY açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Lateral kavrama gücü ile KMY arasında pozitif korelasyon, yaş ile KMY arasında negative korelasyon saptandı (p<0,05).

 

Sonuç: 

Replantasyon kas gücü, fonksiyonel düzey ve TAH’i etkilemesine rağmen opere edilen ve opere edilmeyen eller arasında KMY açısından fark bulunmadı. Motor aktivite ve lateral kavrama gücü KMY ile ilişkili bulunmuştur.

 

Keywords : Kemik mineral yoğunluğu, replantasyon, üst ekstremite


Tags
Omuzdaki Kas Yırtıkları Komik Kemik Parmak Yokluğu Labrum Akademik Adezyon Donuk Omuzda Konservatif Tedavi 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Epidemi Adial Sinir Felci Göz Altlarında Morarma Serbest Radikaller Sosyal Mesafe Kalça Protezi Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Halsizlik Osteoartrit K Vitamini Online Randevu Akinezi Artritin Sonuç Akkiz Trapezius Kası Patoloji Silah Yaralanmaları Adhesive Capsulitis Eklemlerde Aşınma Renk Değişikliği Subskapularis Kası Kemik Kaybı SLAP Lezyonu Fizik Tedavi Uygulamaları Adjuvan Dequervian Tenosinoviti Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Polidaktili Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Total Omuz Protezi Dinamik Stabilizör Omzunuz Nasıl Çalışır? Akut Yaralanma Adezyon Diz Protezleri Sınırlı Girişimsel Cerrahi Bhadrasana Dr. Mustafa Özkan Vegan Topuktan Kan Sinovya Dokusu Uyku Hijyeni Kene Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Padmasana Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Donuk Omuz Tanısı Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Kasların Güçsüzleşmesi MDR/XDR Tüberkülozu DEXA Saçların Çok Fazla Dökülmesi Tenis,golf,yüzme Kosta Kırıkları Basis SARS-CoV-2 Glenoidin Neden bisiklet? Brakial Pleksus Dünya Diyetisyenler Günü Kök Hücre Enjeksiyonu Antimikrobiyal Dirençli Tehditler COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri Tahıllar Omuz Sıkışması Aspirasyon Absorbe SARS Utkatasana Üşüme Fenilketonüri Belirtileri Lakto Vejeteryanlar Pranayama Toplu Beslenme Sistemleri Parçalı kırıklar Tuzak Nöropati Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Nörolojik Semptomlar Dirsek MR - Rontgen Sendrom Adventitia Vegan Yaşam Uyku Düzeni Eklem Kapsül Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri İzmir Alsancak Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Diz Protez