img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu
08Haz

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu Sonrası Kemik Mineral Yoğunluğunun Değerlendirilmesi


Amaç: 

Bu çalışmada, üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi sonrası elde kemik mineral yoğunluğunu (KMY) değerlendirmek ve KMY ile kas gücü, eklem hareket açıklığı ve motor aktivite arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlandı.

 

Gereç ve Yöntem: 

Çalışmaya üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi geçiren 14 hasta alındı. Total aktif hareket(TAH), el kavrama ve lateral kavrama güçleri değerlendirildi. Motor aktivite Purdue Pegboard Test (PPT) ile, KMY radyografik absorbsiyometri (ALARA) kullanılarak değerlendirildi. Etkilenen ve etkilenmeyen tarafın sonuçları karşılaştırıldı.

 

Bulgular

Cerrahi sonrası ortalama geçen süre 5,36±3,08 yıldı. El kavrama ve lateral kavrama güçleri, başparmak ve diğer parmakların TAH’ları ve PPT skoru replante edilmiş ekstremitede anlamlı olarak daha az bulundu(p<0,05). Etkilenen ve etkilenmeyen el arasında KMY açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Lateral kavrama gücü ile KMY arasında pozitif korelasyon, yaş ile KMY arasında negative korelasyon saptandı (p<0,05).

 

Sonuç: 

Replantasyon kas gücü, fonksiyonel düzey ve TAH’i etkilemesine rağmen opere edilen ve opere edilmeyen eller arasında KMY açısından fark bulunmadı. Motor aktivite ve lateral kavrama gücü KMY ile ilişkili bulunmuştur.

 

Keywords : Kemik mineral yoğunluğu, replantasyon, üst ekstremite


Tags
Omuz Sıkışması Sendromu Artroskop Kasların Güçsüzleşmesi Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi Solunum Güçlüğü Labrum Yırtığı Bakteriyel Translokasyon Lokal Anestezi Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Dünya Sağlık Örgütü Nairovirüs Grubu Atelleme Menisküs Yırtıkları Online Randevu SARS-CoV-2 Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Kontrolsüz Spor Aktivite Tendonu Kubital Antioksidan Yiyecekler Artiküler Steroid Clinical Relevance Akkiz İzmir Alsancak Pranayama The Evaluation of the Rotator Cuff PRP ve Kemik İliği Anterior Interossöz Sendrom Başparmak Amputasyonları Manyetik Rezonans Görüntüleme Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Genel Beslenme Önerileri Adolesan Psikoloji Plak Kardiyomiyopati Diz Protezleri Konservatif Sıkışma Kumanya Menü Kuru Baklagiller El Bileği Menisküsü 14 gün izolasyon MR - Rontgen Hızlı Kemik Kaybı Omuz İnstabilitesi Tenisçi Dirseği Adjuvan Epidemi Parmaklarda His Kaybı Toplu Beslenme Sistemleri İzmir El Mikrocerrahi SARS Skafoid Kırıkları Boyun Fıtığı Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Risk Yaralanma Topuktan Kan Alçılı Tedavi Eklem Cerrahisi Ortopedi ve Travmatoloji DEXA Lakto Vejeteryanlar Habütüel Omuz Çıkığı Tahıllar Diz Artroplastisi Renk Değişikliği Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Instabilite Rotator Manşet Semi Fowler Pozisyonu SARS-CoV-1 Lökositten zengin PRP (LR-PRP) İlaca Dirençli Sıtma Üst Sol Kemiği Üst Ekstremite Replantasyonu Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Likopen Süt ve Süt Ürünleri Sonuç Donuk Omuzda Konservatif Tedavi HKU1 Adenovirüs Salgını Şiddetli Omuz Ağrısı Dr. Mustafa Özkan Uyku Hijyeni Spor Yaralanmaları Travmatoloji Sindaktili Subacromial Impingement Syndrome Vegan Vejeteryan Farkı Doğru Nefes Alma Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Purpose Karantina Ovo vejeteryanlar