img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu
08Haz

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu Sonrası Kemik Mineral Yoğunluğunun Değerlendirilmesi


Amaç: 

Bu çalışmada, üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi sonrası elde kemik mineral yoğunluğunu (KMY) değerlendirmek ve KMY ile kas gücü, eklem hareket açıklığı ve motor aktivite arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlandı.

 

Gereç ve Yöntem: 

Çalışmaya üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi geçiren 14 hasta alındı. Total aktif hareket(TAH), el kavrama ve lateral kavrama güçleri değerlendirildi. Motor aktivite Purdue Pegboard Test (PPT) ile, KMY radyografik absorbsiyometri (ALARA) kullanılarak değerlendirildi. Etkilenen ve etkilenmeyen tarafın sonuçları karşılaştırıldı.

 

Bulgular

Cerrahi sonrası ortalama geçen süre 5,36±3,08 yıldı. El kavrama ve lateral kavrama güçleri, başparmak ve diğer parmakların TAH’ları ve PPT skoru replante edilmiş ekstremitede anlamlı olarak daha az bulundu(p<0,05). Etkilenen ve etkilenmeyen el arasında KMY açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Lateral kavrama gücü ile KMY arasında pozitif korelasyon, yaş ile KMY arasında negative korelasyon saptandı (p<0,05).

 

Sonuç: 

Replantasyon kas gücü, fonksiyonel düzey ve TAH’i etkilemesine rağmen opere edilen ve opere edilmeyen eller arasında KMY açısından fark bulunmadı. Motor aktivite ve lateral kavrama gücü KMY ile ilişkili bulunmuştur.

 

Keywords : Kemik mineral yoğunluğu, replantasyon, üst ekstremite


Tags
Fonksiyonel Fizik Muayene Adezyon Karpal Tünel Sendromu İzmir El Mikrocerrahi Tahıllar Gastrointestinal Semptomlar Sosyal Mesafe SLAP Lezyonu Donuk Omuzun Belirtileri Lakto-Ovo Vejeteryanlar Abdominal Kavite Evde Kal Hipertansiyon Glenohumeral Eklem Sıvısı Ortopedi Flora Portakal Suyu 2019-nCoV Epidemic Komik Kemik Rotator Manşet Yırtığı Magnetic Resonance Imaging (MRI) Abrazyon Hemartroz Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Parmak Ucu Deformiteleri Radius ve Ulna Kumanya Menü Köprücük Kemiği Akademik Kontrolsüz Spor Omuzdaki Kas Yırtıkları Enflamasyon Ultrasonografi (US) Kubital COVID - 19 Dünya Haritası Matsyasana Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Kalsifiye Tendinit Adezyon Influenza A H7N9 Zoonotik Hastalık Kalça Protezi TFCC Yırtığı Ayak Bileği Eklemi Doğru Nefes Alma HKU1 Somon Ters Omuz Kırığın Havayla Teması Lokal Anestezi MR - Rontgen Yoga ve Kalp Sağlığı İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Yüksek Aspirasyon 2019-nCoV Enfeksiyonu Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) ACE2 Kene Genel Vücut Ağrısı İdeopatik Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Kolera Kan Transfüzyonu Donuk Evre Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Spor Yaralanmaları Labrum Grafi DEU Ortopedi ve Travmatoloji Adventitia Dünya Sağlık Örgütü El Kırıkları Bulguları nelerdir? Osteoartrit (Kireçlenme) Hastanelerde Normale Dönüş Planı Riskler ve Komplikosyonlar Opioid Analjezikler Proteinli Gıdalar Kontraendikasyonlar izmir ortopedi travmatoloji Revaskülarizasyon Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Uskumru Amputasyon Balık Yağı The Evaluation of the Rotator Cuff Ulnar Siniri Osteoporotik Hastalar Dünya Tütünsüz Günü Artroz Uzaktan Muayene 1.5 m. Sosyal Mesafe Artroskop Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Bakteriyel Translokasyon Tenisçi Dirseği Dead Arm Sendromu Sublukasyon Artiküler Steroid