img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu
08Haz

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu Sonrası Kemik Mineral Yoğunluğunun Değerlendirilmesi


Amaç: 

Bu çalışmada, üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi sonrası elde kemik mineral yoğunluğunu (KMY) değerlendirmek ve KMY ile kas gücü, eklem hareket açıklığı ve motor aktivite arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlandı.

 

Gereç ve Yöntem: 

Çalışmaya üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi geçiren 14 hasta alındı. Total aktif hareket(TAH), el kavrama ve lateral kavrama güçleri değerlendirildi. Motor aktivite Purdue Pegboard Test (PPT) ile, KMY radyografik absorbsiyometri (ALARA) kullanılarak değerlendirildi. Etkilenen ve etkilenmeyen tarafın sonuçları karşılaştırıldı.

 

Bulgular

Cerrahi sonrası ortalama geçen süre 5,36±3,08 yıldı. El kavrama ve lateral kavrama güçleri, başparmak ve diğer parmakların TAH’ları ve PPT skoru replante edilmiş ekstremitede anlamlı olarak daha az bulundu(p<0,05). Etkilenen ve etkilenmeyen el arasında KMY açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Lateral kavrama gücü ile KMY arasında pozitif korelasyon, yaş ile KMY arasında negative korelasyon saptandı (p<0,05).

 

Sonuç: 

Replantasyon kas gücü, fonksiyonel düzey ve TAH’i etkilemesine rağmen opere edilen ve opere edilmeyen eller arasında KMY açısından fark bulunmadı. Motor aktivite ve lateral kavrama gücü KMY ile ilişkili bulunmuştur.

 

Keywords : Kemik mineral yoğunluğu, replantasyon, üst ekstremite


Tags
Pandemi Elektromiyografi (EMG) Biyolojik Ajan Üst Sol Kemiği Sindaktili Agnozi Kürek Kemiği Skalen Blok Dirsek Renk Değişikliği Akciğer Kanseri Tanısı Genel Beslenme Önerileri Lakto Vejeteryanlar Sinovya Dokusu Sublukasyon Adenovirüs Salgını Fizik Tedavi Akromegali Uykusuzluk Fenilketonüri Belirtileri Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Artrit (Kireçlenme) Omuz Ağrısı Nairovirüs Grubu Parmak Yokluğu Agoni Bhadrasana Hastanelerde Normale Dönüş Planı Sosyal Mesafe Omuz Sıkışması Plak K Vitamini Kemik Mineral Yoğunluğu Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi Influenza A H7N9 SARS-CoV-1 Clinical Relevance El Bileği Artroskopi Adolesan Artroskopik Cerrahi Toplu Beslenme Sistemleri First COVID-19 Vaccine Tested Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Karantina Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Mental Health İspanyol Gribi (Spanish Flu) DEU Ortopedi ve Travmatoloji Fonksiyonel Constant Testi Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi İzmir Alsancak Tıbbi Maske Kullanımı Patoloji Uzuv Dr. Mustafa OZKAN Trombositten Zengin Plazma (PRP) Adial Sinir Felci DEXA Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Sıkışma Polidaktili Silah Yaralanmaları Hemiartroplasti Skafoid Kırıkları Artritin Dirsek Artroskopisi Çiçek Labrum Yırtığı Uyku Düzeni Treatmant of Proximal Humeral Fractures Instabilite Atelleme Osteoartrit Asana HDL Diyabet Uyku Kalitesi Tedavi edici egzersiz uygulamaları Sınırlı Girişimsel Cerrahi Phalen Testi Donuk Omuz Uzaktan Muayene Konservatif Selenyum El Kırıkları Bulguları nelerdir? Prof. Dr. Mustafa Özkan Mikroekolojiler Kemik Yapısında Bozukluk Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Dead Arm Sendromu El Bileği Menisküsü Öksürük Influenza A H1N1 Deltoid Kaslar Deltopektoral Girişim Koenzim Q10 nedir? Eklem Cerrahisi Sorunlu Bir Omuz Bakteriyel Translokasyon Sert Dirsek