img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?
02May

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir. 
 
Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.
Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:
 
60 yaş üstü olanlar
Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:
Kalp hastalığı
Hipertansiyon
Diyabet
Kronik Solunum yolu hastalığı
Kanser gibi
Sağlık Çalışanları
 
Çocuklar Risk Altında Mı?
 
Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir. 
 
Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.
 
Hamileler Risk Altında Mı?
 
COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır. 
 
Bununla birlikte mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir. 
 
Şu ana kadar COVID-19'un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

Kaynak: https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid19-kimler-risk-altinda


YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 
 
 

Tags
Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Antioksidanın faydaları nelerdir? Baseline Biseps Kirişi Sorunları Lateral Epikondilit Nedir ? Başparmak Tendonunun Sıkışması Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Yoga ve Kalp Sağlığı Nairovirüs Grubu Obezite Phalen Testi Saçların Çok Fazla Dökülmesi Osteoporotic Bone Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Osteoporotic Ovine Model Kas Kaybı Medial Epikondil Methods Doğumsal El Bozuklukları HDL Artrit (Kireçlenme) Dislokasyon Kan Transfüzyonu Dünya Sağlık Örgütü Aks Donuk Evre Parçalı Omuz Kırıkları Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Dünya Diyetisyenler Günü Kontrolsüz Spor Semi Fowler Pozisyonu Üst Sol Kemiği Kapsül Humeral Başı Yüksek Mortalite Toksinler Spor Yaralanmaları Opioid Analjezikler Uskumru Utkatasana Flavonoidler Rotator Kılıf Hasarı Artroskopik Yöntem Kumanya Menü Alignment Tıbbi Maske Kullanımı Omuz Artroskopisi Beta karoten Subacromial Impingement Syndrome Üşüme Distal Radioulnar Eklem(DRUJ KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Kemik Yapısında Bozukluk Akromegali HCoV-NL63 Dr. Mustafa OZKAN Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Üst Ekstremite Replantasyonu Shoulder Fractures Sendrom İltihabi (Romatoid) Artrit Yüksek Aspirasyon Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı Yapışıcı Kapsülit Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Sinovya Dokusu Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Dirsek Cerrahisi Kasların Güçsüzleşmesi Evaluate Topuktan Kan Debridman HIV/AIDS Likopen Dikiş Materyallari Adduktor Periferik Sinir Sistemi Doktorla Canlı Görüşme PRP ve Kemik İliği Isırgan Otu Yaralanma Vitamin ve Mineral Alımı Riskler ve Komplikosyonlar DSÖ Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Influenza A H1N1 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Absorbe Sınırlı Girişimsel Cerrahi Rotator Manşet Tendinopatisi Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu ACE2 Mustafa Özkan Ebola Balık Yağı Karantina İspanyol Gribi (Spanish Flu) Aspirasyon Osteoartrit (Kireçlenme) Mental Health