img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?
02May

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir. 
 
Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.
Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:
 
60 yaş üstü olanlar
Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:
Kalp hastalığı
Hipertansiyon
Diyabet
Kronik Solunum yolu hastalığı
Kanser gibi
Sağlık Çalışanları
 
Çocuklar Risk Altında Mı?
 
Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir. 
 
Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.
 
Hamileler Risk Altında Mı?
 
COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır. 
 
Bununla birlikte mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir. 
 
Şu ana kadar COVID-19'un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

Kaynak: https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid19-kimler-risk-altinda


YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 
 
 

Tags
Skalen Blok DEXA Hemiartroplasti NL63 Fizik Tedavi Omuz Sıkışması Akademik Labrum Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Kardiyovasküler Hızlı Kemik Kaybı Tendinit DEÜ El Cerrahisi Adezyon Dirsek Cerrahisi K Vitamini Omzunuz Nasıl Çalışır? Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Total Omuz Protezi El Bileği Artroskopi Vejetaryen Adeziv Biyolojik Ajan Kireçlenme Lokal Anestezi Beat Plastic Pollution Yardımlı Kırık Redüksiyonu Uyku Hijyeni Fizik Tedavi Uygulamaları Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Trombositten Zengin Plazma (PRP) Menisküs Yırtıkları Fonksiyonel Üst Sol Kemiği Sağlıklı Bir Omuz Önlemler Kronik Ağrılar Dünya Tütünsüz Günü Osteoporotik Hastalar Alignment Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Tuzak Nöropati Agnozi Sinir İletim Testi Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Uykusuzluk Kısmi Artroskopi Akinezi Kırığın Havayla Teması Üşüme Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? İspanyol Gribi (Spanish Flu) Nörolojik Semptomlar Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Opioid Analjezikler Vegan Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Atelleme Ateroskleroz Maydanoz Methods İdeopatik Osteoporotic Ovine Model Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Kemik Yapısında Bozukluk Isırgan Otu Sert Dirsek Mikroekolojiler Yapışıcı Kapsülit Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Diz Protez Shoulder Pain Aspirasyon Adial Sinir Felci 2019-nCoV Epidemic Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Parmak Ucu Deformiteleri Uzaktan Muayene El Bileği Menisküsü Koenzim Q10 nedir? Aktivite Tendonu İltihabi (Romatoid) Artrit Yüksek Aspirasyon Agoni Zika Dirsek Artroskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır ? Manyetik Rezonans Görüntüleme Tıbbi Maske Kullanımı Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Adjuvan Clinical Relevance Trapezius Kası Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Ortopedi Minival İnvaziv Girişim Korona Virus Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Replante