img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?
02May

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir. 
 
Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.
Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:
 
60 yaş üstü olanlar
Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:
Kalp hastalığı
Hipertansiyon
Diyabet
Kronik Solunum yolu hastalığı
Kanser gibi
Sağlık Çalışanları
 
Çocuklar Risk Altında Mı?
 
Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir. 
 
Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.
 
Hamileler Risk Altında Mı?
 
COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır. 
 
Bununla birlikte mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir. 
 
Şu ana kadar COVID-19'un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

Kaynak: https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid19-kimler-risk-altinda


YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 
 
 

Tags
Statik Stabilizör Mustafa Özkan Daha Az Kavrama Gücü Pandemi Tıbbi Maske Kullanımı Osteoporotik Habütüel Omuz Çıkığı Artiküler Steroid Bunyaviridae Ailesi Kronik Ağrılar MR - Rontgen Balık Tüketimi Sinovya Dokusu Magnetic Resonance Imaging (MRI) Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Antioksidan nedir Akut Yaralanma Ateroskleroz Somon Debridman Polidaktili Göz Altlarında Morarma External Fiksatör Shaver Aleti Baseline Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler First COVID-19 Vaccine Tested Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Sublukasyon Tahıllar Glenohumeral Eklem Artrit Online Doktor Klavikula Kırıkları Kırık Sabitlenmesi Yaralanma Balık Yağı Zoonotik Hastalık Kaplıca Tedavisi Yoga ve Kalp Sağlığı Ebola SARS-CoV-2 Trapezius Kası Periferik Sinir Sistemi Ortopedist Abduktor İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Vegan Kasların Güçsüzleşmesi Steroid Enjeksiyonu Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Artroskopik Yöntem Asana Yaralanma NL63 Shoulder Proprioception Omuz Sıkışması Sendromu Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ? Ağır Travma Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Covid 19 Aşı Alçılı Tedavi Doğru Nefes Alma Yardımlı Kırık Redüksiyonu Romatoit Artrit nedir? Akciğer Kanseri Tanısı Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri DEU Ortopedi ve Travmatoloji Plak Sağlıklı Bir Omuz Purpose Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Tenis,golf,yüzme Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Abrazyon Basis Kopmuş Uzuv Asemptomatik Sert Dirsek Phalen Testi Fenilketonüri Belirtileri Ters Omuz Protezi Nedir? Toplu Beslenme Sistemleri Süt ve Süt Ürünleri Vitamin ve Mineral Alımı Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? İspanyol Gribi (Spanish Flu) Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Vejetaryen Uyku Kalitesi SLAP Onarımı Likopen Obezite Bursit Mortalite Oranları Parçalı kırıklar Abondan Denge Problemleri Revaskülarizasyon