img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?
02May

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir. 
 
Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.
Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:
 
60 yaş üstü olanlar
Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:
Kalp hastalığı
Hipertansiyon
Diyabet
Kronik Solunum yolu hastalığı
Kanser gibi
Sağlık Çalışanları
 
Çocuklar Risk Altında Mı?
 
Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir. 
 
Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.
 
Hamileler Risk Altında Mı?
 
COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır. 
 
Bununla birlikte mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir. 
 
Şu ana kadar COVID-19'un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

Kaynak: https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid19-kimler-risk-altinda


YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 
 
 

Tags
Karmayoga Balık Tüketimi Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi 14 gün izolasyon Klinik Beslenme Tedavi Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Manyetik Rezonans Görüntüleme SARS Antagonist Sekonder Enfeksiyonu Atelleme Maydanoz Kaplıca Tedavisi Omuz İnstabilitesi Lakto Vejeteryanlar Kan Transfüzyonu Kardiyovasküler Sistem Coronavirus Outbreak Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Rekonstrüktif Cerrahi Sendrom Ortopedist Dikiş Materyallari UV-C Ampul Dinamik Stabilizör Adezyon Adduktor Agonist Aspirasyon Biseps Kirişi Sorunları Ultrasonografi (US) Diz Protezleri Karantina Lokal Anestezi Melatonin Online Doktor Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Hafif-Orta Atrofi Enflamasyon Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Fizik Muayene Sıkışma Skafoid Kırıkları Uykusuzluk Dr. Mustafa Özkan Grafi Revaskülarizasyon Antioksidan nedir Online Muayene Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Covid - 19 Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları Enfeksiyon Agonist Kontrolsüz Spor Abduktor Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Çiçek Epidemi El Bileği Menisküsü Results Klavikula Kırıkları Parmaklarda His Kaybı İnsizyon Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Psychological DSÖ UV-C Ampullerin Kullanımı Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Artroskopik Cerrahi Romatoit Artrit nedir? Beta karoten Kasların Güçsüzleşmesi Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Vejetaryen Donuk Evre Spor Yaralanmaları Akromegali Halsizlik Sağlıklı Bir Omuz Diz Artroplastisi Medial Epikondil Yoga ve Kalp Sağlığı Mustafa Özkan Adolesan Fraktür 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Korona Virus Rotator Manşet Tendinopatisi Lateral Epikondilit Nedir ? Ters Omuz Protezi Nedir? Kuru Baklagiller Alo 184 Çözülme Evresi TFCC Yırtığı