img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı
31May

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı

Öncelikle sigara bırakmaya karar vermek ve kendinizi buna hazırlamaktır.

 

Kendinizi fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak sigara bırakmaya hazırlayın ve sigarayı nasıl ve ne zaman bırakacağınızı planlayın. Sigarayı bırakma sebeplerinizi ve bırakmakla kazanacaklarınızı yazın. Örneğin: Daha uzun yaşamak, kendinizi daha iyi hissetmek, para biriktirmek, daha iyi kokmak… Sigara içen herkes bunun zararlarını bilir ve bırakmak ister, siz bunu yazılı hale getirin ve her gün okuyun.

 

Sigara bırakma planınızı kesinleştirmek için bir-iki hafta içerisinde sizin için önemli olan bir günü sigara bırakma tarihi olarak kesinleştirin ve belirlediğiniz bu tarihi arkadaşlarınıza, dostlarınıza söyleyin.

 

Sigarayı bırakma kararınızı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın. Onlardan destek ve anlayış isteyin. Eğer eşiniz de sigara içiyorsa birlikte bırakmayı teklif edin. Birbirinize destek olarak zorlukların üstesinden daha kolay gelebileceğinizi unutmayın.

 

Bırakmak için bir tarih belirleyin ve o gün geldiğinde bırakın. Bu kararınızı ailenizle, arkadaşlarınızla paylaşın. Çevrenizde olabildiğince çok kişiye sigarayı tespit ettiğiniz günde bırakacağınızı duyurun. Önceden kararlaştırılan bir bırakma tarihi, ani bir kararla bırakmaya kalkmaktan daha iyi sonuç verir.

 

Gün içerisinde arkadaş ortamları veya stres altında kalma gibi sigara içme isteği doğurabilecek durumlarla nasıl başa çıkacağınızı önceden düşünün. Ayrıca, sigara içme isteğinin şiddetlendiği anlarda öncelikle sigara bırakma konusunda kendinize verdiğiniz kararı hatırlayın ve bedeninizde oluşan olumlu değişiklikleri düşünün. Bunların yanı sıra destek almak için hekiminize danışabilirsiniz.

 

Sigara Bırakma günü geldiğinde eviniz ve işyerinizde bütün sigaralarınızı, çakmaklarınızı, kül tablalarını ve size sigarayı hatırlatacak her şeyi atın. Asla ve hiçbir nedenle sigara satın almayın. Özellikle ilk günler sigara içilen ya da içme isteği uyandıran ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun. Ayrıca bir süreliğine sigara isteğini tetikleyecek olan alkol ve kahveden uzak durun.

 

Size sigarayı hatırlatacak alışkanlıklarınızdan vazgeçiniz. Televizyon karşısındaki yerinizi değiştiriniz. Yemekten sonra kahve içiyorsanız bırakın ya da başka bir şey için. Kısaca daha önce ne yaparken sizde sigara içme isteği uyanıyorsa o eylemi yapmayın. Arabanızı iyice temizleyiniz. Kül tablalarını kolonya ile ıslatılmış pamuk vs. ile doldurunuz. Arabanıza sigara kokusunu unutturacak güzel bir koku yerleştirin.

 

Kaynak : http://alo171.saglik.gov.tr/?/sss

 


Tags
Sekonder Enfeksiyonu Opioid Analjezikler Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Psychological Kol Sinir Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış HDL Anestezi Kolaylıkları Lakto-Ovo Vejeteryanlar Tuzak Çay Kahve Tüketimi Semi Fowler Pozisyonu Adduktor El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? SARS-CoV-2 Toplu Beslenme Sistemleri Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? El Kırıkları Nasıl oluşur? 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Adezyon Labrum Yırtığı Doktorla Canlı Görüşme Sınırlı Girişimsel Cerrahi Ateroskleroz Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Akciğer Kanseri Tanısı Başparmak Tendonunun Sıkışması Mortalite Oranları Replante Ters Omuz Lakto Vejeteryanlar Osteonekroz Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Genel Beslenme Önerileri Absorban Tedavi edici egzersiz uygulamaları Fizik Tedavi Uzuv Motor Aktivite Yoga ve Stres Çiçek Adhesive Capsulitis Distal Radioulnar Eklem(DRUJ Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi Kaplıca Tedavisi EuroVelo Alo 184 Omuz Dirsek Vejetaryen Amputasyon Hipertansiyon Polidaktili Replantasyon Hastanelerde Normale Dönüş Planı Ovo vejeteryanlar Somon Artroskopik Bankart Akinezi Yumurta Şiddetli Omuz Ağrısı Omuz Sıkışması Antioksidanın faydaları nelerdir? Osteoporotik Hastalar Daha Az Kavrama Gücü Fizik Tedavi Antioksidan nedir Klavikula Kırıkları Vajrasana Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Sitokinler Pasif Maruziyetine Önlem İzmir Ortopedi Cerrahı Arter Anastomozu Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi SLAP Onarımı Plak SLAP Lezyonu Kısmi Artroskopi Osteoartrit Eklem Ağrıları Antioksidan Yiyecekler PRP ve Kemik İliği The Evaluation of the Rotator Cuff Nöropati Üst Sol Kemiği Ters Omuz Protezi Nedir? Glenohumeral Eklem Sıvısı izmir ortopedi travmatoloji Debridman Subskapularis Kası Likopen Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Transport Tuzak Nöropati Mekanik Ventilasyon Aktivite Tendonu Klinik Beslenme Tedavi